KĀ RUNĀT AR BĒRNIEM PAR KATASTROFĀM UN NEMIERIEM PASAULĒ?

Dabas katastrofas, kara nemieri, koronavīruss… Bērni ļoti labi jūt mūsu satraukumu, viņi redz satraukumu sabiedrībā un dzird tās pašas ziņas, ko mēs. Ir ļoti svarīgi izskaidrot viņiem, kāpēc mēs šobrīd jūtam šīs sajūtas un iepazīstināt viņus ar pašreizējo situāciju, jo arī viņi uztver informāciju un interpretē to pēc sava prāta. Kā runāt ar bērniem par katastrofām un nemieriem pasaulē?

ĻAUJ PAJAUTĀT

Ļauj bērnam uzdot sev interesējušos jautājumus un sniedz atbildes. Mēs iesakām censties parunāt tieši par to, kas attiecas uz jūsu ģimenes drošību, labklājību un tuviniekiem.

Diemžēl, dažreiz arī mums var nebūt atbildes uz noteiktiem jautājumiem, jo ne visas darbības un notikumi mums ir saprotami. “Kāpēc cilvēki ir tik slikti? “, “Kāpēc viņi tā rīkojās? “Šādos gadījumos atbilde “es nezinu” var būt pilnīgi pietiekama. Ieteicams censties runāt par pozitīvām lietām un par to, ka pasaule un cilvēki galu galā ir labi. Mums visiem ir jātic, ka pasaule, kurā dzīvojam, ir droša un cilvēka cienīga vieta.

UZDOD JAUTĀJUMUS BĒRNAM

Aicini bērnu runāt, mudini viņu uzdot jautājumus un jautā, ko viņš domā. Kad uzzini, ko bērni jau zina par situāciju, vari precizēt sniegto informāciju, nomierināt viņu un komentēt to sīkāk. Iespējams, ka bailes rodas tāpēc, ka bērns baidās zaudēt savu ģimeni un jūtas nedrošs. Ja to pamani, mēģini viņu nomierināt, pārliecināt, ka jūs vienmēr būsiet kopā, un atkārtoti apliecini, ka mīli bērnu. Viņam ir jāzina, ka neviens viņu nepametīs.

Ja šķiet, ka no bērna ir grūti iegūt informāciju par sajūtām, izmanto iztēli un uzdod jautājumus netieši. Viens no veidiem, kas var palīdzēt saprast, kas notiek jūsu bērna galvā, ir bērna dienasgrāmata “Manas 100 laimīgās dienas”. Grāmata ir piemērota bērniem vecumā no 4 līdz 12 gadiem. To var aizpildīt kopā vai lūgt, lai bērns aizpilda pats. Katru dienu bērns tiks aicināts atbildēt uz jautājumiem, piemēram, “3 lietas, kas mani šodien iepriecināja”, “Šodien es esmu pateicīgs par…”. Analizējot atbildes uz šiem jautājumiem, tu gan varēsi redzēt, ar kādiem izaicinājumiem bērns saskaras dienā, gan bērns jutīsies labāk, daloties ar savām raizēm, piedzīvojumiem, un attīstīs savu izpratni par mazajām, jaukajām lietām dzīvē.

🎁 Mēs vēlamies dāvināt vienu darba lapu no bērnu dienasgrāmatas “Manas 100 laimīgās dienas”. To iespējams lejupielādēt un izdrukāt, lai padarītu gaišāku sava bērna dienu ar aktivitāti “Āra piedzīvojumi”. Pievieno lapu savam grozam ŠEIT un uz e-pastu tiks nosūtīts bezmaksas fails.

Šī būs lieliska iespēja kopā jautri pavadīt laiku un iemācīties ko jaunu!


(APSKATĪT)

SAGLABĀ MIERU!

Bērni ļoti ātri uztver mūsu emocijas, tāpēc, ja nevēlies, lai bērns pārāk uztraucas, palīdzi viņam saglabāt mieru. Izvairies no dramatiskiem vārdiem, spēcīgiem komentāriem vai skaļām diskusijām ar citiem pieaugušajiem. Lai gan bērns nav tieši iesaistīts sarunā, viņš tomēr analizē teikto. Vissliktākais ir tas, ka mēs atstājam bērnu patstāvīgi interpretēt pieaugušo sarunas un noklausītās ziņas.

VĒRO NO KURIENES BĒRNS IEGŪST INFORMĀCIJU.

Lielākā daļa jaunāku bērnu domā, ka tas, ko viņi redz un dzird televīzijā vai radio attiecas tieši uz viņiem. Turklāt atkārtojošies attēli vai ziņojumi par notikumiem bērnam rada iespaidu, ka viss notiek atkal un atkal.

Mēs iesakām ierobežot informācijas plūsmu un pēc atgriešanās mājās neieslēgt ziņas, jo mēs vēl nezinām, kādas ziņas dzirdēsim un cik dramatiski tās tiks pasniegtas. Ja skatāties kopā, ņemiet vērā, ka jūsu bērns var dzirdēt, kas tiek teikts. Neslēpiet to, ja bērns aiziet citur un tomēr ziņas dzirdēs.

Labāk, lai tu esi bērna ziņu avots. Šādā veidā tu vari būt pārliecināta, ka informācija ir precīza un piemērota tava bērna vecumam. Tas novērsīs nevajadzīgu bērna satraukumu.

ĻAUJ BĒRNAM JUST

Pajautā kā jūtas tavs bērns un ļauj viņam justies tā, kā viņš vēlas. Tas nekas, ja bērns neko nejūt, tas ir normāli. Tas ir labi, ja bērns jūtas ļoti nobijies vai dusmīgs, mēs visi jūtamies dažādi. Ļauj bērnam būt dabiskam, pieņem viņa prāta stāvokli. Nav nepieciešams apspiest jūtas un tādas frāzes kā “šeit nav no kā baidīties” situāciju neuzlabos. Vienkārši ļauj viņam izteikt savas jūtas un pieņem tās.

Tomēr daudzi bērni nelabprāt stāsta par to, kā viņi jūtas.
Viens no veidiem, kā ļaut bērnam izpaust savas sajūtas ir dienasgrāmatas rakstīšana. Dienasgrāmatā “Manas 100 laimīgās dienas” bērns katru dienu atradīs jautājumu “kā es šodien jūtos”. Tas var ļaut pamanīt izmaiņas bērna attieksmē un sajūtās pret situāciju.

NEAIZMIRSTI VISPIRMS PARŪPĒTIES PAR SEVI.

Ne velti lidmašīnas salona apkalpe lūdz pieaugušos vispirms parūpēties par savu skābekļa masku un tikai pēc tam uzlikt to bērniem. Ja vispirms parūpēsies par sevi, varēsi labāk palīdzēt savam bērnam.

Kā sevi nomierināt? Ikdienas rutīnas ievērošana palīdz pārvarēt trauksmi. Svarīgi ir turpināt ikdienas aktivitātes, neatteikties no darba, ikdienas rutīnā iekļaut vingrošanu, uzkopšanu, ikdienas darbus, kā arī turpināt patīkamas nodarbes un neatlikt tās.

Vairāk padomu par to, kā nomierināties un mazināt stresu, apskati šajā bloga ierakstā ŠEIT.

 

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.