Kā būt produktīvam, iekļaujoties 24h diennaktī?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Laiks ir netverams. Vai tieši tā tu jūties? Paskrien dienas, nedēļas, mēneši un tavi sapņi vien gulst atvilktnēs. Mums visiem laika daudzums diennaktī ir vienāds. Bet kādēļ, raugoties uz citiem, reizēm šķiet, ka viņiem nu gan ir vairāk laika, kādas 36h diennaktī, nevis tās pašas 24h? Šajā rakstā lasi, kā vari notvert laiku aiz astes un savu dienu padarīt produktīvāku.

Ar ko sākt?

Saproti, ko tu vēlies. Un tas tik tiešām nav viegli – saprast, ko tieši tu vēlies šodien, rīt, tuvākā gada laikā, trīs, piecu…Ieliec savā plānotājā šo kā darāmo darbu. Tāpat kā ieplāno produktu plānošanu, zobārsta vizīti vai jebko citu. Ja tu neieliksi šo plānotājā, kā darāmo darbu, tu tam nekad neatradīsi laiku. Ja uz šo brīdi, tev nav iegādāts plānotājs, ieraksti to telefonā digitāli. Izvēlies dienu un velti šim vismaz 30 minūtes. Apsēsties, kaut apklusināt skrejošās domas galvā un saprast, kur esi tagad, kurp vēlies būt. Tu vari to darīt uz baltas lapas vai izmantojot piezīmjbloku.

Ko tālāk?

Kad mērķi izvirzīti, jāsaprot, kādēļ tie līdz šim neīstenojās. Visticamāk, lai iegūtu kaut ko, kas tev nav, tev ir jāsāk darīt kaut ko, ko iepriekš nedarīji – jāmaina paradumi. Mainīt lietu kārtību būs grūtākā lieta, kas prasīs rakstura stingrību un pārbaudīs, vai tu tiešām gribi sasniegt to, ko uzrakstīji, ka gribi.

1.Pārskati savu tipiskāko dienu.

– Cikos tu celies?

– Kādi ir tavi rīta rituāli? (duša, kafija, telefons, brokastis?)

– Ko tu dari pa dienu? (sēdošs biroja darbs, mācības u.tml)

– Kas ir tās lietas, ko dari vakarā, atnākot mājās?

– Cikos dodies pie miera? Ko tu dari īsi pirms došanās gulēt?

  1. Uzraksti, kuri ir cilvēki, ar kuriem pavadi visvairāk laika

Vai esi dzirdējusi teicienu: “Pasaki, kas ir tavi draugi, un es pastāstīšu tev, kas tu esi?”. Apkārtējie cilvēki patiesi ļoti spēj mūs ietekmēt. Nozares speciālisti izpētījuši interesantu faktu. Ja tavā dzīvē ir 1 negatīvs cilvēks, tev nepieciešami 5 pozitīvi, lai to kompensētu. Pārsteidzoši, vai ne, cik lielu iespaidu uz mums atstāj negatīvi cilvēki, tāpat arī negatīvas ziņas. Rūpīgi izzej cauri sarakstam ar cilvēkiem, ar kuriem tu pavadi laiku – gan fiziski, gan sociālajos tīklos.

  1. Cik daudz laika tu pavadi internetā un skatoties TV?

Vai tu esi no tiem cilvēkiem, kuriem rīts sākas ar ziņu lasīšanu un sociālo tīklu skrullēšanu un arī diena noslēdzas ar to pašu? Iedomājies, cik gan daudz negatīvu ziņu tu kā sūklis dienas laikā uzsūc un kā sevi pakļauj! Laikā, kamēr klausījies ziņas, tu varēji veltīt 20 minūtes jogai vai 20 minūtes nekā nedarīšanai, kas, neticēsi, bet ir produktīvāk. Ziņas, tostarp negatīvas, izklaidējošas tev neko nedos, tikai smadzenes informāciju centīsies apstrādāt pat miegā. Pārstāj lasīt un skatīties ziņas, un neļauj apkārtējiem tev atstāstīt ziņas.

Facebook, Messenger un Instagram aplikācijām, kā arī citām, kuras aktīvi lieto, uzliec izmantošanas ilguma ierobežojumu. Mērķis ir sākumā nevis nogriezt visu kā ar nazi un nelietot vispār, bet samazināt patēriņa ilgumu. Jau pirmajās dienās pamanīsi, ka parādās vairāk laika 😊 Bezmērķīga sociālo tīklu skrullēšana ir liels laika un enerģijas zaglis.

  1. Ievies vienu jaunu ieradumu un pacenties to veikt 21 dienu

Zinātnieki ir izpētījuši, ka katrai jaunai lietai nepieciešama 21 diena, lai tā kļūtu par ieradumu. Sāc, piemēram, ar apņemšanos doties gulēt vienmēr līdz plkst. 22:00, kā arī divas stundas pirms miega nelietot ekrānus – nedz telefonu, nedz datoru, nedz TV. Ko darīt šajā laikā? Šis arī ir tavs pazudušais laiks, kura laikā citi plāno un realizē savas sapņu pilis. Velti laiku sev – noderīga grāmata, vanna, joga vai pieraksti savas sajūtas piezīmju blokā. Izplāno nākamo dienu – ko vilksi, kurp dosies, kas jānopērk un visbeidzot – KAS ir nepieciešams, lai atvērtu to atvilktni un izceltu savu kluso sapni dienasgaismā? Sapnis šķiet kaut kas abstrakts un netverams, bet realitātē tā ir laika plānošana un produktivitāte, citādi tas tā arī vienmēr paliks – tikai sapnis par dzīvi, kas nekad nepiepildīsies.

  1. Atslēga it visam ir regularitāte

Tāpat kā sportā, ja tu tikai dažas reizes mēnesī aizdosies uz sporta zāli vai mājās izvilksi savu jogas paklājiņu, diez vai sagaidīsi acīm redzamas izmaiņas. Mērķu sasniegšana ir tieši tāds pat darbs, uz ko neatlaidīgi jātiecas un jāieplāno savā ikdienā. Tu nepamodīsies pasaulē, kādā vēlies dzīvot, tev šāda pasaule jāizveido.

Kā domāt?

Šis sākotnēji varētu šķist neizprotams jautājums, jo taču mēs visi spējam domāt. Bet ir liela atšķirība tajā, kādas domas tu sevī laid iekšā, kā un ko domā par sevi un par pasauli kopumā. Negatīvs prāts tev nekad neatnesīs pozitīvu pasauli. Tāpat, kā sevis šaustīšana. Tu esi tur, kur tev šobrīd jābūt. Izlasi šo skaļi divas reizes – “ES esmu tur, kur man šobrīd jābūt”. Un visas tās domas – “ja es toreiz..ja es būtu..ja man būtu vairāk..” liec tās malā. Nemeklē attaisnojumus. Tu esi savā sākuma punktā ar pieredzi, kas tev ir, sauksim to par čemodānu. Ar savu čemodānu stāvi kāpņu apakšā un esi gatava ar to kāpt augstāk. Piekrīti, ka būtu daudz vieglāk uzkāpt pa kāpnēm, ja mazdrusciņ izkrāmētu to čemodānu tukšāku? Smagākās lietas čemodānā, kas mūs visus velk uz leju, nevis ceļ augšup, ir attaisnojumi, sevis un citu vainošana, negācijas (jebkāda veida).

Netiekoties un nekomunicējot ar cilvēkiem, kas tikai aprunā citus un sūkstas par visu, ir pirmie, kas ir jāizslēdz no savas dzīves. Tāpat negācijas internetā, TV – nepiesārņo savu galvu ar tām. Un piedomā, kā runā un domā par sevi. “Ko tad es, man jau nesanāks, es taču nemāku!” Vai atpazīsti sevi? Ja tu sev tā saki, tavs ķermenis un prāts tev arī tic.

Darāmo darbu saraksts

Visticamāk, ka šeit tu jau nopūties. Darbu un pienākumu patiesi mēdz būt pārāk daudz, bet zelta atslēga šajā visā ir 20/80 likums – sākumā paveic tos darbus, kuri ir proporcijā – 20% darbs dos 80% rezultātu.

Otrs ieteikums – aizmirsti par multi-tāskošanu jeb vairāku lietu darīšanu reizē. Nav nekā enerģijas vairāk noēdoša kā darīt vienlaikus vairākus darbus. Kvalitāte katrai no izdarītajām lietām tāpat būs zema.

Trešais ieteikums – nesāc rītu ar e-pastu lasīšanu, Messenger ziņu atbildēšanu u.tml. Pamostoties, velti laiku sev. Sniedz ķermenim un prātam visu nepieciešamo degvielu, lai tas kvalitatīvi spētu strādāt.

Ceturtais ieteikums – starp darāmajiem darbiem paņem īsas pauzītes, lai spētu atpūtināt prātu un safokusēties nākamajam bez lieka stresa. Ja ir iespēja iziet svaigā gaisā vai izdzert ūdens glāzi mierīgā atmosfērā – jo labāk.

Piektais ieteikums – mazini kofeīna devu. Kafija tavam ķermenim un prātam patiesi nepalīdz. Tā ir papildus slodze. Seko līdzi izdzertajam ūdens daudzumam, lietojot aplikāciju, piemēram, waterbalance. Lai tu spētu produktīvi domāt, tavam ķermenim nepieciešams kvalitatīvs uzturs un pietiekams ūdens daudzums.

Kā pietuvoties savam sapnim?

Aizver acis un iedomājies, ka esi to jau sasniegusi. Kāda ir sajūta? Brīnišķīga? Laimes piepildījums? Ietver savas sajūtas vārdos un uzraksti. Vari tās piefiksēt dienasgrāmatā vai vienkārši uz baltas lapas. Velti katru dienu vismaz 3-5 minūtes vizualizācijai. Aizver acis un koncentrējies tikai uz savu elpu – ieelpo, izelpo un skaties savu jauno dzīvi kā filmiņu. Izdzīvo šīs sajūtas. Zinātnieki ir pierādījuši, ka mūsu prāts neatšķir tagadni no pagātnes un nākotnes. Ja regulāri veiksi vizualizācijas, tavs prāts domās, ka tā ir realitāte un palīdzēs tev rast risinājumus, kā tikt pie tā, ko tik ļoti vēlies.

Lai tu savā dzīvē ko saņemtu, tev ir jādod pretī. Velti laiku, lai uzrakstītu katru dienu kaut vienu pateicību. Kas tavā dzīvē ir tāds, par ko jūties pateicīga? Ne velti ir tik pasaulslavens teiciens: “Pasaulē, kurā tu vari būt jebkas, izvēlies būt labsirdīga un cilvēciska.” Lai tev izdodas! 🙂

Lejupielādē bezmaksas lapas produktivitātes vairošanai šeit (klikšķiniet šeit virsū)

!!! Bet, ja jūti, ka esi gatavs vairot produktivitāti pavisam nopietnā līmenī, tev noteikti noderēs mūsu Produktivitātes plānotājs. 

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_images_carousel images=”141790,142028,140021,139917,142249″ title=”PRODUKTIVITĀTES CELŠANAI” css=”.vc_custom_1634897837215{background-position: 0 0 !important;background-repeat: repeat !important;}”][/vc_column][/vc_row]

This entry was posted in Uncategorized. Bookmark the permalink.